„Planeta Energii” po raz szósty!

150x110

Czy lekcje o bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu mogą być interesujące i rozbudzić naukowe pasje wśród najmłodszych? Przekonają się o tym uczestnicy VI edycji programu edukacyjnego „Planeta Energii”, która właśnie się zaczyna. W ogólnopolskim konkursie dla nauczycieli i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych, wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 217 tys. dzieci. Nowa odsłona programu została wzbogacona o dodatkowe scenariusze lekcji oraz nagrody.    

Zajęcia na temat źródeł energii elektrycznej, sposobów jej wytwarzania, bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku, sposobów oszczędzania energii elektrycznej oraz postępowania w razie zagrożenia, to tylko niektóre z zadań czekających na uczestników „Planety Energii”. Grupa Energa, pomysłodawca programu, już od ponad 5 lat udowadnia, że nauka o energii elektrycznej jest nie tylko pożyteczna, ale także fascynująca. Potwierdza to przeprowadzone przez PBS badanie, z którego wynika, że formuła edukacji zaproponowana przez Energę pozwala skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę nt. energii elektrycznej (tak uważa 98 proc. badanych nauczycieli) oraz urozmaica program nauczania klas I-III (97 proc.). Nauczyciele są także zdania, że program zwiększa zainteresowanie najmłodszych nauką (96 proc.), pobudza kreatywność uczniów (93 proc.) oraz uczy samodzielnego myślenia (92 proc.).

Nowości w „Planecie Energii”

Program realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania.

– Sukces każdej kolejnej edycji „Planety Energii” to dla nas wielka satysfakcja, ale i ogromna motywacja do ciągłego rozwoju programu. W jego szóstej odsłonie wprowadziliśmy trzy nowe scenariusze lekcji o prądzie opracowane przez Tomasza Rożka, doktora nauk fizycznych, dziennikarza naukowego i ambasadora programu mówi Marta Dankowska, Dyrektor Wydziału Marketingu Korporacyjnego Energa SA. – Wprowadziliśmy także dodatkową nagrodę dla zwycięskich klas – laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym, który ułatwi najmłodszym kontynuację nauki i zabawy z „Planetą Energii”.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie sprawozdań z przeprowadzonych zajęć, które należy złożyć do 15 lutego 2016 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 18 marca 2016 roku.

Nauka poza szkolnymi schematami

Tomasz Rożek, który od wielu lat angażuje się w popularyzację nauki, nieustannie podkreśla, jak ważne jest to, by już od najmłodszych lat uświadamiać dziecko, pokazywać i tłumaczyć mu otaczający świat.

– Nauka nie musi być nudna. Ciekowość świata dzieci ułatwia wyjaśnianie im nawet trudnych tematów, jakim jest np. energia elektryczna. Najmłodsi powinni wiedzieć czym jest prąd i jak się go wytwarza. Szczególnie w tych czasach, kiedy urządzenia na prąd towarzyszą nam niemal od urodzenia – mówi Tomasz Rożek. – Największa korzyść dla dzieci biorących udział w programie, to konkretna i praktyczna wiedza. Co więcej – wiedza, która zostaje w głowach najmłodszych na bardzo długo z powodu sposobu, w jaki ją przekazujemy. W „Planecie Energii” chcemy, by dzieci dobrze się bawiły, bo wierzymy, że nauka jest bardziej skuteczna, gdy opiera się interakcję i zabawę.

Nagrody i wyróżnienia

Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości. Co ważne – miasteczko mogą odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale także najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z okolicy, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni mieszkańcy. Zwycięskie klasy otrzymają również laptop z edukacyjnym oprogramowaniem oraz zestaw klocków Lego Education.

W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, w ramach których organizator zapewnia transport dzieci z wyróżnionej klasy do miasta, w którym gościć będzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii” (do 120 km). Każdy uczeń z nagrodzonej i wyróżnionej klasy otrzyma także edukacyjne prezenty, a wszyscy zaangażowani nauczyciele i dzieci – specjalne certyfikaty i dyplomy.

W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. laboratorium na kółkach, czyli kosmiczny Energobus, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich, projekcja edukacyjnego filmu 3D, multimedialne zabawy i konkursy oraz Energetyczny Turniej Miast, czyli specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”.

Spotkania z „Planetą Energii”

Mobilne centrum Energi wyruszy w podróż po Polsce w kwietniu i maju 2016 roku. A już w listopadzie 2015 roku planetowy Energobus odwiedzi cztery wybrane miasta.

Podczas tych wizyt chcemy przybliżyć ideę programu „Planeta Energii” kolejnym dzieciom i dorosłym oraz zachęcić ich do aktywnego udziału w VI edycji naszego konkursu i do walki o cenne nagrody – dodaje Marta Dankowska.

Szczegóły dotyczące programu, regulamin konkursu oraz materiały dydaktyczne można znaleźć w serwisie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.


dostarczył infoWire.pl